2009. október 9., péntek

nincs időm...

Mostanában hála Neki nincs időm ide irkálni...
Inkább élem az életem, mintha a számítógépem előtt ülve ...
De addig is, amíg nem volt ennyi "tennivalóm" jól jött, hogy volt ahova kiirkáljam amit gondolok.
De ebben is a "mérték" ... igen a MÉRTÉK  a lényeg

2009. július 1., szerda

Kampányba kezdek!

Beléptem egy új klubba!

Ez a klub lehetővé teszi számomra, hogy oxigénes vizet gyártsak magamnak, akkor amikor én akarok.
Tehát frissen és gyorsan meg is ihatom, amíg "fehér" vagyis amíg legtöbb oxigént tartalmazza.
Ha akarom nem is öntöm pohárba hanem, egyenesen a csövéről iszok...így még kevesebb a veszteség... Már egy hónapja iszogatom meg az egy litert naponta és kitűnően érzem magam.
Érezhetően változik a vitalitásom és a teherbírásom. Sokkal kevesebb alvás elég mint eddig ahhoz, hogy tettekre kész és célratörő legyek.

Azért kezdtem ezt el, mert azt vette észre, hogy fáradtan ébredtem....és ez egy terapeutának...aki másokon akar segíteni, elég nagy figyelmeztetés arra, hogy valami nincs rendben

2009. március 9., hétfő

De előtte még ... Purim - a sorsvetés ünnepe

Purim története Eszter könyvében (Misná Megila, tekercskönyv) olvasható, mely az egyetlen olyan szentírás, amelyben nem szerepel I-ten neve. Zsidó bölcsek szerint azért, mert Eszter királyné idejében I-ten nem nyilvánosan művelt csodákat, hanem titokban. A kánon születésekor voltak ellenzői is ennek a gondolatnak, ők nem akarták Eszter könyvét a szentírásban látni. Az ellenzők végül Eszter neve betűinek (אסתר) egyfajta olvasatát (eszatér, elrejtőzöm) meggyőző érvnek fogadták el a könyv kanonizálásához, hiszen a „rejtőző” I-ten fogalma már ismert volt a Tóra tanításaként is, így Eszter könyve a gallutban élő zsidóságnak szóló szentírási könyvek közé került.
.
A bibliai kor legvégén keletkezett ez az örömünnep, a perzsa zsidóság megmenekülését örökíti meg. Purimot annak emlékére tartjuk, hogy a perzsa világuralkodó, Ahasvéros király (I. nagy Xerxész) idejében, a gonosz Hámán miniszter meg akarta ölni a zsidókat, és sorsvetéssel (dobott egy kockával) választotta ki az időpontot, s így esett a sors (Pur) választása Ádár 13-ra. Mesterkedései ellenére Eszter királyné és nagybátyja, Mordecháj közbenjárására a zsidók megmenekültek az elpusztítástól.
Purimhoz különböző vallási kötelezettségek kapcsolódnak.
.
A Purimi törvényeket, Eszter könyve szerint:
.
1. Megilá-olvasás (Eszter könyvének olvasása)
2. Purimi szöudá (étkezés)
3. "Adagok" küldése ("sláchmónesz")
4. Szegények megajándékozása

E négy törvényhez Bölcseink hozzátették a reggeli Tóraolvasást (2Mózes 17:8-16.) - és az Ál hániszim - a csodákért mondandó áldást, amelyet a Sömone Eszrébe és a "bencsolásba", az étkezés utáni áldásba kell betoldani. A Tóra-szakasz arról szól, hogyan támadt népünkre a pusztában Ámálék, miután kivonultunk Egyiptomból.
.
Az első Micva, hogy a zsidók meghallgassák Eszter tekercsének felolvasását a Zsinagógában az ünnepet köszöntő este és reggel, mely alatt az évben egy alkalommal kötelesség Hámán nevének hallatán zajt csapni.
.
Szokás ezen az ünnepen különböző jelmezekbe öltözni - szimbolizálva a szerencsétlenség és szerencse forgandóságát - valamint purimi játékokat rendezni és különféle édességeket enni, melyek közül az ünnep legismertebbike a Hámán füle vagy ozné Hámán, jiddisül: homentás.
A Purim háromnapos:
- Ádár 12. Purimot Eszter böjtje előzi meg (Tánit Eszter תענית אסתר) amelyet a királynő háromnapos segélykérő böjtjének emlékére tartanak, aki a királynál kegyelemért könyörgött. A böjt nem előző este kezdődik, hanem csak pirkadatkor, és estig tart.

- Ádár 13. Purim: vigadalom annak emlékére, hogy ekkor nyerték vissza szabadságukat a zsidók az ország egész területén, kivéve a fővárost.

- Ádár 14. Susán Purim, vagyis azoknak a városoknak az ünnepsége, amelyek fallal körülvett városok voltak Jehósuá bin Nun idejében, mint pl. Jeruzsálem. A vigalom a második napon is folytatódik, emlékezve arra, hogy a fővárosban, Szúzában (héberül Susánban) egy nappal később sikerült békére lelnie a zsidóságnak.

Források:
1. Raj Tamás: Eszter Könyvéből, Purim ünnepére
2. K. Koch: A bibliai Purim, vagyis a sorsvetés ünnepe
3. Isráel Méir Lau (Izráel Állam Főrabbija): Purim, a sorsvetés ünnepe

Készülődés


Fújnak a böjti szelek! Közeledik a Húsvét = Pesah
Periódikusan ismétlődő ünnepkörök...
Van értelmük?
Hogyne lenne!

2009. február 14., szombat

Az egész része

Olvastam, és felfogtam végre(?), hogy az ember nem csupán individuális lény ebben az anyagi világban, de része egy magasabb dimenzióból alkotott és fenntartott rendszernek, egy magasabb egységnek. Ami azt jelenti, hogy a fizikum folyamatos kapcsolatban és kölcsönhatásban áll egy magasabb rezgésű rendszer világával, a betegség- gyógyulás-egészség témája nem választható el élesen a mindent átfogó természeti törvények ismeretétől, a tágabb értelemben vett vallástól, vagy adott esetben a kinyilatkoztatott tudástól.

2009. február 10., kedd

Február közepe

Mindjárt itt a február közepe...
alig van időm egy pár levegővételre...és máris vége a hónap...
Annyira gyorsan kezdett peregni az idő.
Mondták, hogy az idő relatív... d e valahogy eddig nem is tudatosult bennem, hogy ennyire... :)

2009. február 9., hétfő

új bejegyzés

Állantó késztetést érzek, hogy írjak...mégis...
Valami közbejön... és mégse írok...majd lelkiismeret furdalás gyötör,hogy miért is nem írtam...

Aztán meg, ha írok... azon "eszem magam", hogy hogan is tudok ennyi sületlenséget összehordani...meg úgyse olvassa senki...
No és?
A naplót az ember nem is azért írja, hogy valaki olvassa.
Legalább is én nem ezzel a szándékkal teszem.
Csak úgy...
Kikívánkozik...
Persze ilyenkor amikor itt van előttem a gép... net is van...időm is van...semmi meg se zavar...
Eszembe se jut semmi érdemleges amit érdemes lenne leírni...
ezért most abba is hagyom...
Majd máskor?